Fundacja DMUCHAWIEC

Zapraszamy Cię serdecznie do świata, w którym Dzieci i Dorośli współtworzą przestrzeń edukacyjną, funkcjonują w szacunku i rozumieniu wzajemnych potrzeb, a proces uczenia się oparty jest na naturalniej ciekawości świata i wewnętrznej motywacji Dzieci.

To one decydują o tym, czy i z kim chcą się uczyć. Nie ma tu tradycyjnych klas, dzwonków, ani ocen. Istotą naszych działań jest stworzenie warunków do budowania społeczności, w której każdy, bez względu na wiek, ma prawo głosu i współdecydowania o wielu aspektach jej funkcjonowania.

Zespół fundacji

Idea powstania

Fundacja Dmuchawiec to organizacja, która powstała z potrzeby stworzenia przyjaznego Dziecku środowiska, funkcjonującego w oparciu o wolność człowieka jako jednostki, tworzenia zrównoważonej relacji między członkami naszej społeczności oraz wychowania w duchu demokracji. Towarzyszenie w rozwoju, podążanie za Dzieckiem, odpowiadanie na jego potrzeby, przy jednoczesnym dążeniu do budowania relacji, tworzenia wspólnoty, to najważniejsze z naszych idei. Zespół ludzi współtworzących Fundację, to nie tylko tutorzy, nauczyciele pracujący na co dzień z dziećmi w duchu edukacji alternatywnej, ale także rodzice poszukujący rozwiązań edukacyjnych jak najbliższych ich własnym Dzieciom.

Zdobyte dotąd doświadczenia, potrzeba stworzenia miejsca bliskiego zarówno Dzieciom, jak i Dorosłym, chęć towarzyszenia w rozwoju, a nie jego projektowanie, zaowocowały uruchomieniem Punktu Przedszkolnego Dmuchawiec oraz zainicjowaniem działania Grupy Szkolnej dla Dzieci funkcjonujących w systemie Edukacji Domowej. Dzisiaj tworzymy wspólnotę liczącą blisko 200 osób, w tym zarówno Dzieci, jak i Dorosłych.

Tutaj nie ma dzwonków, ocen, nauki nastawionej na wynik. Dzieci mają  swój udział w decyzji o tym, kiedy i z kim chcą się uczyć, a tutorzy są animatorami tego procesu, a nie jego twórcami. Stwarzamy warunki do zdobycia wiedzy z zakresu podstawy programowej stanowiącej szkielet tradycyjnego systemu edukacji, jednakże to do samych uczniów należy decyzja w jaki sposób tę wiedzę chcą posiąść i jak ją wykorzystają w przyszłości.

Nasz cel

Naszym celem jest propagowanie idei edukacji przyjaznej dziecku, animowanie środowiska edukacji alternatywnej, rozwijanie istniejącej już struktury naszej organizacji. Chcemy rozwijać przedszkola i szkołę, które będą nie tyle zaprzeczeniem szkoły tradycyjnej, co placówkami obrazującymi możliwość zmian w istniejącym dzisiaj systemie edukacji.

Zarząd Fundacji

175424372_196314582103526_23906123564030
Paula Gałęska

Prezes

Pierwsze 7 lata swojego życia spędziłam w lesie. Dorastałam wśród śpiewu ptaków i zapachu miodu z pasieki wujka. To w dzieciństwie poznałam pierwsze rośliny nadając im imiona i komponując magiczne eliksiry.

Dziś jestem zielarką ;) Moc roślin zamykam w naturalnych kosmetykach. Dzikie rośliny wplatam w menu. Studiuję Fitoterapię Szczegółową u dr Rożańskiego. Współtworzę Festiwal Zielone Dzieci, propagujący bliski kontakt z naturą. Głęboko czuję i wierzę, że bycie w bliskości z Matką Ziemią uzdrawia. Niezależnie od wieku.

Zrzut ekranu 2022-05-1 o 10.41.01.png
Andżelika Mazurek

Wiceprezes

Eksperymentatorka, tutorka, zawsze patrząca co kryje za horyzontem, choć w tym przypadku bardziej trafne będzie stwierdzenie co kryje się pod mikroskopem.

Pierwsze lata swojej kariery spędziła w laboratoriach w Polsce i za granicą. Po pojawianie się dwóch latorośli w jej życiu, swoją energię przekierowała na przekładnie trudnej nauki na prosty język pozwalający najmłodszym odkrywać meandry biologii i chemii.

Niestrudzona zbieraczka martwych myszy, węży, żuków, ciem, tasiemców, porostów, mchów i liści, które momentalnie stają się eksponatami w jej sali biologicznej, pomagając odczarować ten bajeczny świat.

176195767_496270171508410_66551553304615
Dorota Łapińska

Członek Zarządu

Współzałożycielka Fundacji Dmuchawiec, tutor towarzyszący dzieciakom w klasach 1-3, lektor/nauczyciel języka angielskiego. Kobieta petarda, dla której nie ma rzeczy niemożliwych - to synonim Doroty.

Zawsze uśmiechnięta, zarażająca optymizmem i głodna :) Specjalistka od załamywania czasoprzestrzeni, zaangażowana w tysiąc spraw jednocześnie. Właścicielka głowy pełnej pomysłów jak spowodować, aby proces nauczania był dla dzieciaków ciekawy i atrakcyjny. Od lat związana z łódzkim środowiskiem harcerskim. Prywatnie mama dwóch małych Dmuchawców i żona Dariusza. Fanka escape roomów i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.